fbpx
5

THE OLYMPIC GAMES

46

WORLDS

66

EUROPEANS\HEMISPHERE

215

NATIONALS

ONE DESIGN OFFSHORE
40 WORLDS 6 WORLDS
63 EUROPEANS/HEMISPHERES 3 EUROPEANS/HEMISPHERES
1 GOLD, 1 SILVER, 3 BRONZE AT THE OLYMPIC GAMES 26 NATIONALS
YEAREVENTCLASSOS POSITIONOS TOP SAILORSAIL MODEL
2021World ChampionshipOptimist2° femaleLisa VucettiM-RACE
2021US ChampionshipOptimistJames AllgeierM-RACE
2021World Championship4201° femaleVanessa Lahrkamp & Katherine McNamara
2021World Championship4202° U17 (1° fem. U17)Maria Perelló Mora & Marta Cardona Alcantara
2021World Championship4203° U17Marc Mesquida & Ramón Jaume
2021European Championship4201° U17Jaime Ayarza & Mariano Hernandez
2021European Championship4201° U17 femaleMaria Perelló Mora & Marta Cardona Alcantara
2021European Championship4203° U17Marc Mesquida & Ramón Jaume
2021European Championship4203° (1° fem.)Vanessa Lahrkamp & Katherine McNamara
2021European ChampionshipSnipeErnesto Rodriguez & Kathleen Tocke
2021North American ChampionshipSnipeErnesto Rodriguez & Kathleen Tocke
2021Swiss ChampionshipOptimistDamian BertherS-RACE
2021Swiss ChampionshipOptimist1° femaleLeanne TurrinM-RACE
2021Italian ChampionshipOptimist2° (1°fem.)Lisa VucettiM-RACE
2021Coppa PrimavelaOptimistFilippo NotoXS-RACE
2021Coppa CadettiOptimist2° femaleMargherita GiannantonioS-RACE
2021Italian Championship420Luca Taglialegne & Silvia Versolatto
2021Italian Championship4202° U17Alessandro Bossi & Achille Ciavatta
2021Italian Championship4203° U17Giulia Schultze& Andrea Tommaso Vichi
2021Italian Championship4203° U19Alessio Castellan & Jan Bassi
2021Spanish Championship4201° U17Marc Mesquida & Ramón Jaume
2021Spanish Championship4201° U17 femaleMaria Perelló Mora & Marta Cardona Alcantara
2021US ChampionshipSnipeErnesto Rodriguez & Kathleen Tocke
2021Spanish ChampionshipSnipeGustavo & Rafael del Castillo
2021Italian ChampionshipSnipePaolo Lambertenghi & Antonia Contin
2021Italian ChampionshipSnipeDario Bruni & Emanuele Zampieri
2021Italian ChampionshipSnipeLapo Savorani & Federico Milone
2021Don Q RegattaSnipeErnesto Rodriguez & Kathleen Tocke
2021Croatian ChampionshipOptimistJosip TafraL-RACE
2021Semana Internacional del YachtingOptimistFranco SanchezS-RACE
2021Semana Internacional del YachtingOptimistFranco Cazamajou
2021Semana Internacional del YachtingOptimist1° femaleFrancina PazL-RACE
2020Spanish ChampionshipSnipeGustavo & Rafael del CastilloGTM-F + GTJ
2020Campeonato Estadual Rio de JaneiroSnipeMario Tinoco & Alexandre Muto
2020Don Q RegattaSnipeErnesto Rodriguez & Alex Sidi
2020Don Q RegattaSnipeAugie Diaz & Margaux Bacro
2020European ChampionshipOptimist2° femaleLisa VucettiM-RACE
2020Italian ChampionshipEste24Ricca D’Este 27 - Lorenzo Rossi
2020Italian ChampionshipEste24Wasabino - Federica Archibugi
2020Italian ChampionshipEste24La Poderosa - Antonio Sodo Migliori
2020Italian Female Championship420Maria Vittoria Marchesini & Matilde Parladori
2020Spanish Master ChampionshipSnipeÁngel Ballesteros Martínez de la Cámara & María del Mar Correa
2020Spanish Championship4201° U17 femaleMaria Perelló Mora & Marta Cardona AlcantaraRDL + RSJ + AP16
2020Spanish Championship4201° U17Pau Mesquida Barcelo & Laura Martínez LagoRDL + RSJ + AP16
2020Swiss Championship420Malin Karlsson & Julian Elbel
2020Swiss Championship420Maxim Dneprov & Luis Zimmerli
2020Swiss Championship420Janik Müller & Christian Steiner
2020Italian Championship4203° U17Alessio Castellan & Jan Bassi
2020Italian Championship4201° U17 femaleBeatrice Sposato & Morgana Manti
2020Italian Championship4202° U17 femaleCamilla Michelini & Margherita Bianca Bonifaccio
2020Garda MeetingOptimist1° femaleLisa VucettiM-RACE
2020Belgian ChampionshipSnipeManu Hens & Gelly SkarlatouCRC + XPJ
2020Italian ChampionshipSnipeGiuseppe Prosperi & Andrea SchiaffinoGTM + GTJ
2020Italian ChampionshipSnipePaolo Lambertenghi & Antonia ContinCRC + XPJ
2020Italian ChampionshipSnipeDario Bruni & Emanuele ZampieriXPM + XPJ
2020Portuguese ChampionshipSnipePedro & Sofia Barreto GTM + GTJ
2020Canary Islands ChampionshipSnipeGustavo & Rafael del CastilloGTM-F + GTJ
2020Spanish nationalsOptimistMarc MesquidaL-RACE
2020North American Championship4202° (1° fem.)Vanessa Lahrkamp & Katherine McNamaraRDL + RDL + AP19
2020Torrevieja International RegattaOptimist2° (1° fem.)Lisa VucettiM-RACE
2020Semana Internacional del YachtingOptimist2° (1° fem.)Samara WalsheM-RACE
2020International Palamos TrophyOptimistMarc Mesquida BarcelòM-RACE
2019World Championship Master470Giuliano Chiandussi & Adriano Chiandussi
2019World ChampionshipOptimist2° femaleAmparo StupenengoGOLD
2019European ChampionshipOptimist2° femaleLisa Vucetti
2019World Championship4202° femaleVanessa Lahrkamp & Katherine McNamara
2019Imperia Winter Regatta4201° femaleMargherita Barro & Matilde ParladoriRDL + SV5 + AP16
2019Europeans Master - Apprentice MasterSnipeAlejandro Fresneda & Javier LopezGTM + GTJ
2019Europeans Master - Apprentice MasterSnipeJosè Luis Maldonado & Alexandre Tinoco
2019Europeans Master - MasterSnipeAlberto Schiaffino & Giuseppe Prosperi
2019Europeans Master - Grand MasterSnipeJorn Haga & Esperanza Perez
2019South American ChampionshipOptimist3° femaleSamara WalsheM-RACE
2019Argentinian ChampionshipOptimistBenjamin Rodriguez MoronM-RACE
2019Argentinian ChampionshipOptimistSantino MarcatelliS-RACE
2019Argentinian ChampionshipOptimistDonna MazzucchelliL-RACE
2019Argentinian ChampionshipOptimist1° femaleDonna MazzucchelliL-RACE
2019Argentinian ChampionshipOptimist2° femaleJuana Rother
2019African ChampionshipOptimistRonancio Paulo
2019African ChampionshipOptimistArmindo SousaL-RACE
2019African ChampionshipOptimistOsvaldo Gama 
2019African ChampionshipOptimist1° femaleAline LourençoL-RACE
2019African ChampionshipOptimist2° femaleJoana Brito
2019African ChampionshipOptimist1° teamAngola
2019Italian CorinthianJ70White Hawk - Gianfranco Noè
2019Italian ChampionshipOptimist1° femaleLisa VucettiS-RACE
2019Italian Championship4201° femaleMichela Stefani & Estrada Jamila CerdeiraXC + SV5 + AP16
2019Croatian ChampionshipOptimistJosip TafraM-RACE
2019Croatian ChampionshipOptimist3° (1° Under12)Bepo DuplancicM-RACE
2019PanAm GamesSnipeErnesto Rodriguez & Hallie SchiffmanGTM + GTJ
2019Spanish ChampionshipSnipeGustavo & Rafael Del CastilloGTM-F + GTJ
2019Italian ChampionshipSnipeDario Bruni & Emanuele Zampieri
2019CIMA Regatta4201° femaleNatasha & Samira RastRDL + RDL + AP16
2019CIMA Regatta4202° (1° Under17)Maxim Dneprov & Luis ZimmerliRDL + RDL + AP19
2019Carnival Regatta Sanremo420Achille Casco & Eliot SchickRDL + RDL + AP19
2019South American ChampionshipOptimistSantino Marcatelli
2019South American ChampionshipOptimist2° femaleVictoria Charata Mackinnon
2019South American ChampionshipOptimist3° femaleSamara Walshe
2019Orange Bowl RegattaOptimistGil HackelM-RACE
2019US TrialsOptimistSamara Walshe
2019US TrialsOptimistGil HackelHAPPY
2019Easter International Regatta PortorozOptimistLisa VucettiS-RACE
2018WHOCSnipeErnesto Rodriguez & Kathleen TockeGTM + GTJ
2018Argentinian ChampionshipOptimistCharata MackinnonGOLD
2018Argentinian ChampionshipOptimistSantiago Marcatelli
2018Argentinian ChampionshipOptimistMuzzio Thiago
2018Imperia Winter regatta420Lucille Frascari & Arianna LanzettaRDL + RDL + AP16
2018Italian Championship420Lucille Frascari & Arianna LanzettaRDL + RDL + AP16
2018Italian ChampionshipOptimist2° (1° female)Lisa VucettiS-RACE
2018European ChampionshipSnipeGustavo & Rafael Del CastilloGTM + GTJ
2018Italian ChampionshipSnipePaolo Lambertenghi & Antonio BariCRC + GTJ
2018Spanish Championship - MasterSnipeAlejandro Fresneda & Javier LopezGTM + GTJ
2018North American ChampionshipSnipeErnesto Rodriguez & Kathleen TockeGTM + GTJ
2018Spanish ChampionshipSnipeGustavo & Rafael Del CastilloGTM + GTJ
2018European Championship - Under 17420Cole Tapper & Tyler CreevyRDL + RDL + AP16
2018World Championship - Apprentice MasterSnipe1° (3° overall)Manu Hens & Maj Kristin Hansen BorgenCRC + XPJ
2018World Championship - Grand MasterSnipeJorn Haga & Maria Fiestas Le-NgocGTM + XPJ
2018World Championship - Master LegendSnipe Paulo Santos & Thiago SanginetoXPM + XPJ
2018European ChampionshipOptimistVictoria Charata MackinnonGOLD
2018Mexican ChampionshipOptimistMateo CortesRED
2018Kieler Woche420Thomas Hall & Sam GavulaRDL + RDL + AP16
2018Kieler Woche4202° femaleDeike Bornemann & Kim FernholzRDL + SV5 + AP16
2018151 miles IRC2Sabrina Chibbaro
2018European ORCSportboatUgo Guarnieri
2018European ORCSportboatGianni De Visintini
2018Italian Master ChampionshipSnipeEnrico Michel & Giovanni TurrazzaCRC + GTJ
2018Spanish Master ChampionshipSnipeAlejandro Fresneda & Javier LopezGTM + GTJ
2018Copa de EspanaSnipeGustavo & Rafael Del CastilloGTM + GTJ
2018Rolex Capri Sailing Week ORCBFederico Servadio
2018South European ChampionshipSnipeManu Hens & Maj Kristin Hansen BorgenCRC + XPJ
2018Don Q RegattaSnipeErnesto Rodriguez & Kathleen TockeCRC + XPJ
2018South American ChampionshipOptimist2° (1° South american)Santino MarcatelliRED
2018Garda MeetingOptimist3° (1° female)Clara LorenziRED
2018Antwerp CupSnipeManu Hens & Borgen Maj Kristin HansenCRC + XPJ
2017World Championship420Carlos Balaguer & Antoni MassanetRDL + RDL + AP16
2017World Championship4203° Under17Demetrio Sposato & Gabriele CentroneRDL + RDL + AP16
2017World Championship4202° femaleLaura Harding & Eleanor GrimshawRDL + RDL + AP16
2017World Championship4203° femaleAriana Passamonti & Giulia FavaRDL + RDL + AP16
2017Argentinian ChampionshipOptimistMaxi VidelaHAPPY
2017Argentinian ChampionshipOptimistSantino MarcatelliRED
2017World ChampionshipSnipeGustavo & Rafael Del CastilloGTM + GTJ
2017Buenos Aires WeekOptimistMaxi VidelaHAPPY
2017Buenos Aires WeekOptimistTomas Atchabahian PalauHAPPY
2017Palamos Optimist TrophyOptimistAlberto Morales
2017African ChampionshipOptimistGraciano Novaes
2017European ChampionshipOptimistDonna MazzucchelliGOLD
2017European Championship4201° JunioresCarlos Balaguer & Antoni MassanetRDL + RDL + AP16
2017European Championship4201° Under 17Demetrio Sposato & Gabriele CentroneRDL + RDL + AP16
2017European Championship - masterSnipeHerman Vandormeal & Caroline Miller
2017European Championship - masterSnipeMarco Pantano & Francesco Fontana
2017European Championship - grand masterSnipeRoberto Tozzi & Giuseppe Borrelli
2017European Championship - apprentice and nationalSnipePaolo Lambertenghi & Chiara Marzocchi
2017European Championship - apprentice and nationalSnipeManu Hens & Maj Kristin Hansen Borgen
2017European Championship - apprentice and nationalSnipeStefano Longhi & Andrea Gemini
2017World ORCCAiris di Cesare Bressan
2017World ORCASheraa di Maurizio Poser
2017World ORCBHorus di Lino Milani
2017World ORCCMummy One di Alessio Querin
2017Italian ORCCMummy One di Alessio Querin
2017Italian ORCASheraa di Maurizio Poser
20171° NationalSnipeEnrico Solerio & Paolo Lambertenghi
20172° National420Andrea Spagnolli & Kevin Rio
2017Trofeo Kinder (1° stage)OptimistDavide Nuccorini  HAPPY
2017German Ranking List4201° under 17Studt & StrohmXC + SV5 + AP16
2017German Worlds Qualifications4201° femaleBornemann & LindRDL + SV5 + AP16
2017Kieler Woche4201° femaleBornemann & LindRDL + SV5 + AP16
2017German Championship4202° (1° under 17)Studt & StrohmXC + SV5 + AP16
2017German Championship4203° (1° female)Bornemann & BorbetRDL + SV5 + AP16
2017Italian Championship420Gabriele Romeo & Giulio Tamburini
2017US Youth Championship420Max Anker & Leyton Borcherding
2017US Youth Championship420Carmen Cowles & Emma Cowles
2017Carnival Regatta - Portugal420Goncalo & Manuel Ramos
2017Mexican National - Copa Porche Chapala JaliscoOptimist Iker Losa
2016Italian Championship4201° femaleAlexandra Stalder & Silvia Speri
2016African team raceOptimistANG
2016European ChampionshipSurpriseWalter Passegger
2016Italian420Andrea Spagnolli & Kevin Rio
2016European Youth420Carlos & Nacho Balaguer
2016European Youth4203° femaleAlexandra Stalder & Silvia SperiRDL + RDL + AP16
2016World Championship4201° femaleFrancesca Russo Cirillo & Alice LinussiXC + SV5 + AP16
2016World Championship420Wiley Rogers & Jack Parkin
2016World Championship4203° femaleMaria Vittoria Marchesini & Cecilia FedelRDL + SV5 + AP16
2016Italian ChampionshipSnipeEnrico Michel & Antonia Contin
2016Kieler Woche420Wiley Rogers & Jack Parkin
2016Kieler Woche420Jan & Lea Borbet
2016Kieler Woche - corintiansJ 70Alessio Querin
2016Italian ChampionshipContenderDavide Fontana
2016Alcatel CupJ 70Alessio Querin
2016Portuguese ChampionshipOptimistManuel Ramos
2016Spanish Championship420Marc Llado & Javier Gonzalez
2016Spanish Championship420Carlos & Nacho Balaguer
2015Italian ChampionshipSnipeMateus Tavares & Gustavo Carvalho (BRA)
2015Italian ChampionshipSnipeAlvaro Martinez & Gabriel Utrera (ESP)
2015Italian ChampionshipSnipe2° JunioresFelipe Rondina & Luis Felipe Boani (BRA)
2015World Championship - Team RaceOptimistSIN
2015World ChampionshipOptimist2° (1° female)Jodie Lai
2015Belgian ChampionshipSnipeManu Hens & Victor Perez
2015European ChampionshipOptimistWonn Kye Lee
2015World Championship420Wiley Rogers & Jack Parkin RDL + RDL + AP15
2015World Championship420Carlos Balaguer & Ignacio Balaguer (Under 17)RDL + RDL + AP15
2015European Championship420Wiley Rogers & Jack ParkinRDL + RDL + AP15
2015European Championship420Will Logue & Bram BrakmanRDL + RDL + AP15
2015North American ChampionshipOptimistYi Nian KohPLATINUM
2015North American ChampionshipOptimist8° (1° female)Emma Cowles
2015North american - Nation CupOptimistSIN
2015North american - Team RaceOptimistUSA 
2015German Open - European CupSnipeManu Hens & Maj Kristin Hansen Borgen
2015German Open - European CupSnipeDario Bruni & Carlo Collotta
2015Italian ChampionshipMeteorTomsic Paolo, Brescacin Mauro e De Monte Federico
2015Italian ChampionshipEste 24Ricca d'Este di Marco Flemma
2015German Championship420Jan & Lea BorbetRDL + RDL + AP15
2015Copa de EspagnaSnipeRaul De Valenzuela & Alejandre Antolin
2015Copa de EspagnaSnipeManu Hens & Victor Perez 
2015Us Team TrialsOptimistLuke ArnoneGOLD
2015Us Team TrialsOptimist2° (1° female)Emma CowlesPLATINUM
2015GBR ranking420Max Clapp & Ross BanhamRDL + RDL + AP13
2015GBR ranking women420Isabel Davies & Gemma Keers
2015GER ranking420Jan & Lea Borber
2015GER ranking women420Theres Dahnke & Birte Winkel 
2014West and Orient HemisphereSnipeRaul Rios & Fernando Monllor
2014South European ChampionshipSnipePedro & Sofia Barreto 
2014World Championship420Carlotta Omari & Francesca Russo Cirillo
2014European Championship YouthSnipeAntolin Alejandre & Francisco Martin
2014North American ChampionshipOptimistJodie Lai
2014Italian Ranking overall420Francesca Russo Cirillo & Carlotta Omari
2014South American ChampionshipSolingHartmann-Quevedo-Renard
2014South American ChampionshipSnipeXandi Paradeda & Gabriel Kieling Bolinha
2014South American ChampionshipSnipeMateus Tavares & Jonathan Lehrke
2014Asiatic ChampionshipOptimistRasim Yasar
2014Asiatic ChampionshipOptimistLu Junrui
2014Asiatic ChampionshipOptimistPhua Shynee
2013Christmas Race, Palamos420Max Clapp & Joseph Burns
2013South-East Asiatic ChampionshipOptimist1° femaleFathin Rasyiqin
2013South-East Asiatic ChampionshipOptimistEdward Tan
2013Italian Championship420Carlotta Omari & Francesca Cirillo
2013Italian Championship420Sara Scotto & Vittoria Barbiero
2013Italian Championship420Sofia Giondi & Giulia Gatta
2013European ChampionshipJ 24Mauricio Santa Cruz
2013World ChampionshipSnipeBruno Bethlem & Dante Bianchi
2013World ChampionshipSnipeAlexandre Paradeda & Gabriel Kieling
2013World Championship YouthSnipeLucas Mesquita & Douglas Gomm
2013World ChampionshipJ 24Mauricio Santa Cruz
2013Asiatic team raceOptimistSingapore Team
2013Asiatic ChampionshipOptimistRyan Teo
2013Asiatic ChampionshipOptimistBertha Han (1° femmina)
2013Asiatic ChampionshipOptimistEdward Tan
2013European Championship Youth420Bart Lambriex & Philip Meijer
2013Eurosaf Youth420Carlotta Omari & Francesca Cirillo
2013Eurosaf Youth420Sara Scotto & Vittoria Barbiero
2013North-American team raceOptimistSingapore Team
2013North American ChampionshipOptimistSamuel Neo
2013World youth420Sara Scotto & Vittoria Barbiero
2013World ChampionshipOptimistLoh Jia Yi
2013Ranking Mational women420Sara Scotto & Vittoria Barbiero
2013Mediterranean Games470Francesca Komatar & Sveva Carraro
2013World Cup - sect. WoodDinghyDani Colapietro
2013European ChampionshipOptimistRyan Yee Kang Teo
2013Europa CupSurpriseWalter Passeger
2013Austrian ChampionshipSurpriseWalter Passeger
2013Italian ChampionshipDinghyDodo Gorla
2013Italian ChampionshipEste 24Ricca d'Este di Marco Flemma
2013Garda MeetingOptimistAlexandra Stalder
2013National Portuguese420Joao Pestana & Tomas Marques
2013National PortugueseOptimistTiago Serra
2013Copa de EspagnaOptimistAntonio Lopez Montoya
2013Copa de EspagnaSnipeAlberto Parron & Angel Parron